„Pripovijedanje slika”: Promocija knjige Neve Lukić u Gete institutu

Kustoskinja i spisateljica Neva Lukić, poznata i po radu u galeriji Hestia, objavila je knjigu „Pripovijedanje slika”, koju će promovisati u utorak, 13. maja u 19 časova, u Gete institutu u Beogradu. Sa Nevom će o slikama pripovedati Milena Jokanović, dugogodišnja koleginica i saradnica, prisutna kao autorski glas u jednom od tekstova u knjizi.

Prelistavanje knjige „Pripovijedanje slika” ostavlja utisak prisutnosti gotovo celokupnog savremenog jugoslovenskog umetničkog prostora, na kojem se slike i jezik vešto prepliću. Ova zbirka tekstova, ili pak kolekcija mnoštva iskustava i sećajućih gledanja, stoga ne slučajno započinje radom Vlade Marteka: „USA–Balkan” (1996), gde se kroz jednostavan postupak preimenovanja Sjedinjene Američke Države transformišu u mapu Balkana, a zatvara se izložbom Lale Raščić „Bakar gori” (2023), koja, između ostalog, problematizuje otomansku tradiciju tepsijanja na ovim prostorima – starinskog načina pevanja, uglavnom među ženama, uz okretanje bakarne tepsije.

Bakar gori
Sa zložbe „Bakar gori“ Lale Raščić; Foto:Promo/Galerija Hestia

Između dva pomenuta pola, zastupljeni su umetnici koji su nesumnjivo ostavili traga na istom kulturnom prostoru: Boris Bućan, Dalibor Martinis, Goranka Matić, ali i umetnici srednje generacije koji narative slika koje nas okružuju neprestano preispituju, poput Vladimira Nikolića, Sanje Latinović, Ane Mušćet, Borisa Burića, Biljane Đurđević i nekolicine drugih.

Između svih ovih reči i predstava, u ovoj monografiji stoji istoričarka umetnosti i spisateljica – Neva Lukić.

Marko Golub, poznati hrvatski likovni kritičar i kustos, u predgovoru knjige govori:

„Knjiga Neve Lukić „Pripovijedanje slika” oblikuje jednu od mogućih panorama suvremene umjetnosti u Hrvatskoj, koja je, dakako, čvrsto usidrena u njenu vlastitu perspektivu kao autorice, njene osnovne točke interesa i senzibilitet odnjegovan kroz proteklih petnaestak godina nomadske kritičarske karijere u kojima su ovi tekstovi i intervjui nastajali.”

Foto: Promo

„Prvo što iz njih iščitavamo je eksplicitno povjerenje u kapacitet jezika da opiše, rastumači, prizove, dočara, oživi i odigra ideje i slike koje pripadaju domeni vizualnog. To se povjerenje, dakako, dijelom oslanja na praksu u području književnosti (Lukić je autorica nekoliko knjiga poezije i kratkih priča), ali se još više potvrđuje i ojačava u samom izboru onoga o čemu piše—naime, riječ je gotovo redom o umjetnicima i umjetnicama u čijem radu sama prepoznaje istu ljubav prema tekstu, riječi, naraciji ili, da obrnemo perspektivu kojoj smo ovdje dali konture, prema kapacitetu vizualne umjetnosti za refleksivnost i dijalog.”, dodaje Golub u predgovoru.

O autorki:

Foto: Sandro Lendler / Izvor.hr

Neva Lukić magistrirala je istoriju umetnosti i arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i teoriju moderne i savremene umetnosti na Univerzitetu Lajden u Holandiji. Aktivna je kao kustoskinja, spisateljica i likovna kritičarka. Redovno objavljuje prikaze izložbi i intervjue sa umetnicima u novinama i časopisima. Kao samostalna kustoskinja priredila je veliki broj samostalnih izložbi, a autorka je ili koautorka više tematski koncipiranih grupnih izložbi.

Primenjujući interdisciplinarni pristup likovnim umetnostima, književnosti i postavljanju izložbi, svoje pisanje često povezuje sa kustoskom delatnošću, ali i sa stvaranjem umetničkih dela bliskih filmu, dramskom delu i književnom performansu u saradnji sa drugim umetnicima. Prvenstveno je zanima problematika „narativa”, „identiteta”, a pre svega „jezika”.

Naslovna fotografija:Sandro Lendler/Izvor.hr