Otvorena izložba „Prefabrikacija solidarnosti: IMS-Žeželj između Jugoslavije, Kube i Angole“ u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu

Izložba „Prefabrikacija solidarnosti: IMS-Žeželj između Jugoslavije, Kube i Angole“ otvorena je u petak, 16. maja u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu.

Izložba donosi priču o saradnji Jugoslavije, Kube i Angole 1970-ih kroz IMS-Žeželj sistem – inovativnu tehnologiju prefabrikovane gradnje koju je 1957. razvio inženjer Branko Žeželj, a koja je potom svoju primenu našla i u tek oslobođenim zemljama Afrike i Latinske Amerike.

Na otvaranju izložbe prisutnima su se obratili dr Marija Aleksić, direktorka Muzeja afričke umetnosti, ispred kustoskog tima Vladimir Kulić i Vesna Pavlović, kao i Albino Ramos Karlos, ministar savetnik ambasade Angole i ambasador Republike Kube u Srbiji, Nj.E. Lejde Ernesto Rodrigez Hernandez.

Dr Marija Aleksić, direktorka muzeja, istakla je da je IMS Žeželj sistem, tehnološki napredan i humanistički u svojoj suštini, bio osmišljen da služi ljudima, omogućavajući brzo, sigurno i efikasno obezbeđivanje domova onima kojima su bili najpotrebniji. „Od Beograda do Havane i Luande, jugoslovenski inženjeri i lokalni stručnjaci radili su rame uz rame – ne kao donatori i primaoci pomoći, već kao ravnopravni partneri“, dodala je. Poseban pomen, kako je rekla, zaslužuje ime Branka Žeželja, koje ovaj sistem nosi: „On nije bio samo inženjer – bio je vizionar, inovator, mostograditelj. Ovom izložbom Žeželjev rad dobija novo značenje, a Muzej afričke umetnosti postaje most kojim se spajaju tri kontinenta, tri naroda, tri iskustva borbe, nade i zajedničkog stvaranja. Postaje prostor, ne samo sećanja, već i novog povezivanja.“

Vladimir Kulić i Vesna Pavlović su, u ime autorskog tima izložbe, istakli da iza ove postavke stoji više od tri godine istraživanja neobične tehnološke razmene koja je povezala tri kontinenta. „IMS Žeželj sistem nastao je kao otelotvorenje jedne drugačije vizije sveta – sveta u kojem tehnologija i arhitektura služe društvenoj pravdi i razvoju“, rekao je Kulić.

Albino Ramos Karlos, ministar savetnik ambasade Angole, istakao je značaj izložbe za Angolu zbog bliskih odnosa s Kubom i Srbijom i zahvalio našem narodu koji je oduvek pokazivao solidarnost. Naglasio je važnost arhitekture kao izraza istorijskog i revolucionarnog identiteta nacija, posebno istakavši IMS sistem prefabrikovane gradnje. Zgrade nastale ovom tehnikom, ne samo da su rešavale stambene probleme, već su i predstavljale novu viziju države posvećene dobrobiti svojih građana.

Ambasador Republike Kube u Srbiji, Nj. E. Lejde Ernesto Rodrigez Hernandez izrazio je zadovoljstvo što učestvuje u ovako značajnom projektu. „Uveren sam da će svi koji posete ovu izložbu prepoznati vrednost projekata koji su rezultat bliskih odnosa između Republike Kube i SFRJ. Sve što je tada rađeno predstavlja temelje sada već tradicionalnog prijateljstva naših zemalja,“ rekao je ambasador. Posebnu zahvalnost uputio je Muzeju afričke umetnosti u Beogradu, koji, kako je istakao, dosledno promoviše prijateljstvo između Srbije i Afrike – kontinenta koji je Kubi izuzetno blizak.

U nedelju, 18. maja u 11 časova biće organizovano prvo stručno vođenje kroz izložbu uz razgovor sa Vesnom Pavlović, dok će za decu uzrasta od 6 do 12 godina biti priređena kreativna radionica „Izmaštani gradovi“. Prijavljivanje je obavezno i vrši se slanjem mejla na kontakt@mau.rs.

Izložba će biti otvorena do septembra 2025. godine.

Više informacija na: mau.rs

Fotografije: Muzej afričke umetnosti