Kad umetnost govori „Jess malo sutra“: Izložba Joškina Šiljana ruši šablone od 25. jula

Umetnik Joškin Šiljan predstaviće se izložbom Jess malo sutra, čije je otvaranje zakazano za 25. jul u 19 časova u Salonu Muzeja grada Beograda. Izložba je nastala u koprodukciji Muzeja grada Beograda i Galerije Štab, a kustosi su Slavko Timotijević i Ana Kršljanin.

Na ovoj izložbi biće predstavljeni radovi iz različitih perioda Šiljanovog umetničkog stvaralaštva – više umetničkih ciklusa, od ranijih radova do onih koji su posebno rađeni za ovu priliku.

Nije loše biti tihm , akril na platnu
Foto: Galerija Štab

„Jes’ – malo sutra“ nije samo naziv izložbe, već i stav – ironičan, buntovan i svojeglav. Upravo tim duhom, kustos Slavko Timotijević uvodi u Šiljanovo stvaralaštvo i poruku izložbe:

Jes’ – malo sutra je autentični srpski žargon koji reprezentuje i sumnju, i otpor, i pravo na sopstveno mišljenje i rad. Šiljanov rad karakterišu mnoge paralelne, ili bolje rečeno slojevite osobine. On koristi princip slobodnog psihičkog automatizma, dozvoljavajući da ga ka cilju vodi pouzdani instinkt i snažna želja da otkriva nepoznato, te je stoga njegovo slikarstvo dinamično – i u smislu poteza i u smislu kolorita.“

Izložba će biti predstavljena na tri nivoa Salona Muzeja grada Beograda, a pored radova na platnima velikih formata, koji će dominirati prizemljem, biće prikazani i radovi na papiru – među kojima se ističe serija „Face“, za koju je nagrađen Prvom nagradom Osten za radove na papiru. Takođe će biti predstavljeni crteži, radovi na ceradama, kao i objekti od drveta i lima.

Jess malo sutra, akril na kartonu, 100x70cm, Joškin Šiljan
Foto: Galerija Štab

Kustoskinja Ana Kršljanin primećuje da elementarom idejom autora možemo smatrati nepredvidivost i činjenicu da ne zna šta slika, da ne postoji recept, skica, šablon ili uputstvo za upotrebu – već samo ovaj trenutak:

„Šiljan svojim stvaralačkim sistemom neprekidno teži razgradnji strogih vizuelnih i jezičkih struktura. One u takvom sklopu dobijaju duhovitost i vrcavost slobodoumlja koje ne traži objašnjenja, definisanja ni opravdanja. Dekonstruisanjem ozbiljnosti autor slavi gest oslobađanja.“

Nastavljajući da govori o Šiljanovom pristupu umetnosti, Ana Kršljanin posebno naglašava značenje pojma slobode u njegovom stvaralaštvu:

„Sloboda se u ovom kontekstu nikako ne treba shvatiti olako, već kao snažan otpor svim oblicima normi i očekivanja.“

Izložba traje do 17. avgusta 2025. godine.

O UMETNIKU

Joškin Šiljan (Nebojša Stojković) rođen je 1953. godine u Pirotu. Slikarstvom se aktivno bavi od 1987. godine, a zvanično izlaže od 1994. godine. Pripada generaciji umetnika koji se na umetničkoj sceni formiraju devedesetih godina prošlog veka.

Dobitnik je velikog broja nagrada i priznanja, i jedan je od najprepoznatljivijih autora na srpskoj umetničkoj sceni. Izlagao je u mnogim značajnim galerijskim prostorima u Srbiji i regionu, a izlaganja u svetskim muzejima i galerijama čine ga međunarodno vidljivom i priznatom umetničkom figurom.

Joškin Šijan
Joškin Šiljan; Foto: Nebojša Babić

Učesnik je brojnih samostalnih i grupnih izložbi, umetničkih kolonija i rezidencijalnih programa u zemlji i inostranstvu. Njegovi radovi nalaze se u značajnim muzejskim, korporativnim i privatnim kolekcijama širom sveta. Smatra se jednim od najznačajnijih srpskih savremenih umetnika.

Dobitnik je više značajnih nagrada, među kojima su:

  • Zlatna paleta – nagrada za slikarstvo na prolećnoj izložbi ULUS-a (2006)
  • Velika nagrada – 14. Bijenale naivne i marginalne umetnosti (2009)
  • Glavna nagrada za slikarstvo na papiru OSTEN (2016)
  • Zlatni OSTEN za crtež (2018)

Šiljan živi i radi u Beogradu i Grdelici.